Αναγνώστες

Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2013

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ (ΑΡΧΕΙΟ 15-12-2012)





Μετά την σύντομη ιστορία της Ελλάδας, θα κάνουμε έναν υπολογισμό για το πόσα χρήματα χρειάζεται μια τυπική Ελληνική οικογένεια το μήνα για να ζήσει. Αυτό το κάνουμε για να καταλάβουν όσοι ζουν εκτός Ελλάδος , τι γίνεται στην χώρα μας. Από ότι καταλαβαίνω στο εξωτερικό δεν λένε στον κόσμο τα πράγματα όπως είναι , αλλά όπως θέλουν να είναι. Έτσι λοιπόν, για τα προϊόντα μας, θα πάρουμε τιμές σημερινές από ένα 100% Ελληνικό πλέον σούπερ μάρκετ, (εξαγοράστηκε πρόσφατα από Έλληνα επιχειρηματία) που το όνομά του αρχίζει από C και τελειώνει σε r. Θεωρείται ότι έχει τις πιο φτηνές τιμές και κάνει και πολλές προσφορές.Η έρευνα αυτή μας πήρε περίπου 17 μέρες να την τελειώσουμε και θα δούμε και τα αποτελέσματά της. Οικογένεια θα έχουμε την πιο τυπική μέση Ελληνική οικογένεια, με δύο γονείς (ο ένας καπνιστής) και δύο παιδιά με ηλικίες 14 και 9 ετών. Δεν βάζουμε οικογένεια με μωρά ή πολλά παιδιά, γιατί κάποιοι θα θεωρήσουν ότι αυξάνουμε επίτηδες τα έξοδα.Και ξεκινάμε:
Πάγια καθημερινά έξοδα μιας οικογένειας ημερησίως.
Ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, φαγητό, μετακινήσεις. Αναλυτικά :
Ρεύμα 68 € (Ανα 2 μήνες ο λογαριασμός 136 €) χωρίς το νέο φόρο ,(υποθετικά εξαιρείται του φόρου ελάχιστο 324 €  σε 71 τμ σπίτι)
Νερό  17,25 € (Ανα 4 μήνες ο λογαριασμός 69 €)
Τηλέφωνο σταθερό (Ανα μήνα 27 €)
Κινητά τηλέφωνα 2 (ένα ο γονέας και ένα το ένα παιδί)- (Ανα 1 μήνα με τις προσφορές στην καλύτερη περίπτωση 20€)
Μετακίνηση (1 αυτοκίνητο 70 € βενζίνη στον 1 μήνα με καθημερινή διαδρομή 15 χιλιομέτρων ) + (15 εισιτήρια για διαδρομές μέσα στον 1 μήνα, τα 4 άτομα,  με δημόσιες συγκοινωνίες -πολύ επιεικώς-)
Μερικό σύνολο  Α =  217,25 €
Βασικά προϊόντα διατροφής και υγιεινής (Αγορές σούπερ μάρκετ μηνιαία)
Γάλα 11,8 € (1 και μισό κουτί εβαπορέ γάλα ανά ημέρα για τα δύο παιδιά δηλ. 20 κουτιά εβαπορέ των 0,59 €)
Γάλα για χρήση μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής 5,9 € (10 κουτιά εβαπορέ των 0,59 €)
Υποκατάστατο λεμονιού (dressing) 0,54 € (δύο μπουκάλια σε 1 μήνα των 0,27 €)
Σαπούνι χεριών 0,82 € (2 των 0,41 €), Σάλτσα ντομάτας για φαγητά 1,64 € (4 των 0,41 €), μακαρόνια 2,10 € (5 πακέτα των 0,42), Αλεύρι 6 € (12 πακέτα 1 κιλού των 0,50 €), σοκολάτες 2,2 (4 των 0,55 €), κρέμα γάλακτος 1,86 € (3 των 0,62 €), φακές 1,5 € (2 πακέτα των 0,75€), χυμοί 2,37 € (3 των 0,79 €), μουστάρδα 0,84 € (μια συσκευασία), χαρτομάντιλα 1,78 € (2 πακέτα των 0.89 €),φασόλια 1,80 € (2 πακέτα των 0,90 €), σφουγγάρια κουζίνας 0,95 € (μια συσκευασία 6 τεμαχίων),παρίζα για τοστ 1,98 € (2 τεμάχια των 0,99 €), σαμπουάν 1,03 € (1 των 300 ml), μπισκότα 2,08 € (2 πακέτα των 1,04 €), αφρός ξυρίσματος 1,08 € (1 τεμάχιο), ξυραφάκια 2,16 € (2 πακέτα), υγρό καθαρισμού τζαμιών 1,10 € (1 τεμάχιο), κέτσαπ 1,11€ (1 τεμάχιο),5,5 €(καρότα+λαχανικά + αρακάς σε συσκευασίες 1 κιλού 4 τεμάχια),χαρτί τουαλέτας 5,68 € (4 τεμάχια των 1,42 €),κρέμα χεριών 1,42 €(1 τεμάχιο),αφρόλουτρο 1,51 € (1 τεμάχιο), νες καφέ 3,67 € (1 τεμάχιο),χαρτί κουζίνας 3,98 € (2 των 1.98€),σακούλες απορριμμάτων 1,99€ (1 τεμάχιο),απορρυπαντικό πλυντηρίου 5,51 € (1 τεμάχιο 40 μεζούρες), κρέας για το μήνα 17 € (αντιστοιχία 5 κιλών), ψάρια 6€ (αντιστοιχία 4 κιλών), κιμάς 7,5 € (αντιστοιχία 3 κιλών).
προϊόντα γυναικείας φροντίδας 47 € (διάφορα προϊόντα),ζάχαρη 1,07€ (1 τεμάχιο), ελαιόλαδο 11,96 € (4 τεμάχια των 2.99 €), λαϊκή αγορά 48 € (12€ ανα βδομάδα), διάφορα προϊόντα σπιτιού 45 €
Μερικό σύνολο Β = 226,33 € (Με περιορισμό σε συγκεκριμένες τροφές, ποσότητες  και τιμές)
Έξοδα ένδυσης υπόδησης οικογένειας σε μηναία βάση : Μερικό σύνολο Γ = 35 € . Έξοδα παιδιών σε σχολείο και εκτός σπιτιού μηνιαία : Μερικό σύνολο Δ = 94 €
Έξοδα γονέων εκτός σπιτιού και στην εργασία : Μερικό σύνολο Ε = 118 €
Τελικό μηνιαίο σύνολο εξόδων με πολλούς περιορισμούς για την Ελληνική οικογένεια : Α + Β + Γ + Δ + Ε = 690,58 €
Το αποτέλεσμα αυτό έχει βγει αν όλες οι Ελληνικές οικογένειες είχαν δικό τους σπίτι και δεν πλήρωναν ενοίκιο (350 € για 4 άτομα μηνιαία,(εξαιρετική περίπτωση) βρίσκοντας σπίτι 15 ετών και άνω),  ψωνίζοντας όλοι από το ίδιο σούπερ μάρκετ, έχοντας όλοι δύο παιδιά, έχοντας όλοι τις ίδιες ανάγκες,  χωρίς να έχουν πιστωτικές κάρτες, χωρίς να χρωστούν δάνεια για σπίτι ή ο,τιδήποτε άλλο και χωρίς να είναι άνεργοι. Εσείς λοιπόν οι υπόλοιποι που γνωρίζετε πολύ περισσότερα από μένα και έχετε γνώσεις , αξιοπρέπεια και μυαλό, διορθώστε τα δικά μου λάθη στα πιο πάνω νούμερα και αξίες και κοστολογήστε τον Έλληνα πολίτη και την Ελληνική οικογένεια. Ζει ή πεθαίνει καθημερινά ? Ευχαριστώ όλους, για τον πολύτιμο χρόνο που αφιερώσατε, διαβάζοντας αυτό το άρθρο.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου